Başkanımız Av. Kemal KAYA’nın 2015 Hanlut buluşmalarını açış konuşması

0
766

 

02.08.2015 Pazar, Hanlut

Bugün burada maziden günümüze ve buradan geleceğe “Hanlut Buluşmaları” isimli toplantılar zinciri çerçevesinde bulunuyoruz. Bu yılki konferansın temasını “Güveloğlu Hacı Dursun Efendi ve İcazetleri” oluşturacak, sonrasında geçmişlerimiz için okunan hatmi şerifin duasını hep birlikte yapacağız, sizlere ikramlarımız olacak ve sonrasında dileyenler serbest piknik yapabilecekdir.

Türkistan’dan, Horasan’dan, Maveraünnehir’den gelerek Anadolu’yu Vatan edinen Yunuslar, Hacıbayramlar, Hacıbektaşlar, Alparslanlar ve Fatihler misali Köyümüz Hanlut’u bize kadar getirip bırakan, gelişmesi için gayret eden tüm geçmişlerimize Selam olsun, Rahmet olsun.

Değerli Dostlar,

Bu münbit toprakların bağrında yetişenler, buranın Vatan olarak kalabilmesi için bir kısmı Kafkaslara, Sarıkamış’a; bir kısmı Balkan savaşlarına, ; bir kısmı ta Yemen’e kadar gittiler, içlerinde hala gidenler var, gidip te dönmeyenler var, mezarları yok, mezar taşları bile belli değil. Onlara Selam olsun, Rahmet olsun.

Bir kısmı, Vatan savunmasına giden erlerinin ardından buraları beklediler, yetim evlatlarını yetiştirdiler; hemen karşımızdaki mezarlıkta yatıyorlar, köyümüzün muhtelif mahallelerindeki mezarlıklarda yatıyorlar. Onlara da Selam olsun, Rahmet olsun.

Bir kısmı insan yetiştirmeye kendilerini adadılar; Hacı Dursun Efendiler, Haçkalı Hocaefendiler ve diğerleri gibi. Onlara da Selam olsun Rahmet olsun.

Hulasa bu köyden yetişerek köyümüze, ülkemize ve insanlığa hizmet eden tüm geçmişlerimize Selam olsun, Rahmet olsun.

Bu gün ise çok azı Hanlut’ta olmak üzere, memleketimizin çeşitli yerlerinde yaşıyorlar; tespit edebildiğimiz kadarıyla Hayrat’ta, Of’ta, Samsun ve özellikle Bafra ilçesinde, Karabük’te, Adapazarı ve özellikle Akyazı ilçesinde, Aksu köyünde, İstanbul Bağcılar, Beykoz, Esenler, Güngören, Ümraniye, Pendik ve başka bazı ilçelerde ve Yalova ilinin çeşitli ilçelerinde yoğun olarak yaşamaktadırlar.

Bizler geçmişten günümüze ve buradan geleceğe güçlü bağlar kurarsak hem ülkemize, Köyümüze hizmet etmiş olur ve hem de yaradılış gayemize uygun yaşayan kullar olma yönünde ilerleriz. Bunun en önemli yolu da insan yetiştirmekten geçiyor. Ailesine, Ülkesine, Milletine ve insanlığa faydalı bireyler yetiştirmeliyiz. Bu konuda Dernek olarak elimiz, kolumuz ve omzumuzu her zaman taşın altına koyacağız.

Kardeşlerim, iyi yetişmiş bir insanın her şeye faydası olur. Hani derler ya; bir nal bir atı, bir at bir eri, bir er bir vatanı kurtarır diye. Onun için, önce ailemizden başlamak üzere bir kişi de olsa insan yetiştirmeliyiz. Burada söz etmeden geçemeyeceğim. Trabzon’u fethederek bize armağan eden Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzonda sancak beyliği yapmış ve Osmanlı Devletine en fazla toprak kazandırmış Yavuz Sultan Selim Han ve Trabzonda doğarak Osmanlı İmparatorluğunun sınırlarını en geniş noktaya ulaştırmış ve 46 yıl 3 kıtada toprak yönetmiş Trabzonlu Kanuni Sultan Süleyman’a da selam olsun, Rahmet olsun.

Bir çift sözde günümüze ilişkin söylemek istiyorum, Dostlar. Bizler bu ülkeyi seviyoruz. Bu ülke için insanlık için bir şeyler üretebilmenin peşindeyiz. Var olan kaynaklarımızın amacına uygun ve en fazla fayda elde edilebilecek şekilde kullanılmasından yanayız. Son dönemde gündeme gelen yeşil yol projesi devlet ve hükümetin Karadeniz için yaptığı önemli yatırımlardandır ve biz bu projenin süratle gerçekleşmesini destekliyoruz. Bu sayede Samsun’dan Artvin’e kadar 8 ilimizin yaylalarını birbirine bağlayacak olan yaklaşık 2.600 kilometre uzunluğunda yol yapılacaktır. Böylece yaylalarımız alternatif turizme ve kültür turizmine açılacak, turizm gelirleri artacak ve bu yörelerde yaşayan insanımızın refah seviyesi yükselecektir.

Yine dağlardan, yaylalardan akıp giden suların HES yapılmak suretiyle değerlendirilmesi de gündemde dir. Elbette kaynakların en rantabıl kullanılması bizim de dileğimizdir. Ancak ekolojik dengenin korunması, buralarda yaşayan canlı türlerinin devamı için yeterli suyun doğaya bırakılmasına dikkat edilmelidir. Unutmamalıyız ki bu topraklar ve üzerindekiler bize gelecek nesillerin emaneti dir.

Değerli protokol mensuplarının konuşmalarından sonra, Hanlut’u kısmen tarihi, kısmen kültürel özellikleriyle ele alacak, sonrasında ise “Hacı Dursun Efendi ve İcazetlerini” konuşacağız Hocamızın yıllarca talebeleriyle Hanlut’a geldiğini kulaktan kulağa duyuyoruz. Şimdi bu bilgileri ehli olan insanlar verecek ve biz de kayıt altına alacağız. Böylece yazılı kültür oluşturmaya çalışacağız. Namaz ve hatim duasından sonra ise ikramda bulunacağız inşallah.

Sözlerimi toparlarken bu topraklarda yetişmiş ve insanlığa hizmet etmiş Haçkalı hocaları, Hacı Dursun Efendileri, buralara sıklıkla gelen Hacı Ferşat Efendileri gençlerimize hedef ve örnek gösteriyorum. Günümüzde sorumluluk alarak topluma hizmet eden Erol Kayaları, Osman Kahvecileri, Hakkı Şenocakları, Osman Şimşekleri (ki her biri sorumluluk alarak milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı yaptılar, yapıyorlar)gençlerimize hedef ve örnek gösteriyorum. Yine eğitim camiasında çalışarak belirli konumlara gelmiş Hasan Şenocakları, Süleyman Kayaları (ki Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışıyorlar) gençlere hedef ve örnek gösteriyorum.

Daha nicelerinin yetişerek, yetiştirilerek bu vatana, millete ve ümmeti Muhammed’e hizmet etmelerini rabbimden niyaz ediyor, hepinizi saygı ve sevgi ile kucaklıyorum.

Kemal Kaya

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here