Esenler’de 2. Kahvaltılı Hanlut Buluşması Gerçekleşti

0
767

Üyelerimizden İsmaıl Suleymanoglu beyin himayelerinde ikincisini gerceklestirdiğimiz kahvaltımıza ilgi yüksekti.
2. kahvaltılı hanlut buluşması
İlkini ümraniye dernek merkezimizde yapmış olduğumuz kahvaltılı hanlut buluşmamızın ikincisini avrupa yakasında esenlerde yaptık 28.12.2014 pazar sabahı tüm hanlutlular olarak bir araya geldiğimiz kahvaltımıza ilgi oldukça fazlaydı. Katılan üyelerimize ve katkılarından dolayı ismail süleymanoğlu ve şenol et lokantası yetkili ve çalışanlarına hanlut derneği yönetimi olarak teşekkür ederiz.
Of hayrat dağönü köyü kültür ve dayanışma derneği yönetim kurulu

 

Dernek Başkanımız Av Kemal Kaya 03.05.2015 tarihli Kahvaltı Programımızı değerlendirdi.

Bu güzel bahar sabahında ve aileleriyle birlikte kahvaltı yapmak yerine İstanbul’un değişik noktalarından gelerek kahvaltımıza katılan tüm üyelerimize dostlarımıza teşekkür ederim. Gelmek istediği halde çeşitli nedenlerle şehir dışında bulunup iştirak edemeyen ve mazeretlerini bildiren dostlarımıza da teşekkür ederim.

Kahvaltılı toplantımızda bir taraftan üyelerimiz kendi aralarında sılai rahim vecibesini gerçekleştirirken, diğer taraftan üye ve köylülerimizin daha iyi yaşam koşullarına kavuşabilmesi, köyümüz, kültür ve adetlerimizle irtibatın kesilmemesi ve bunların genç nesillere aktarılması için faaliyetler planlanması, ülkemiz ve insanlık yararına nasıl fayda üretilebileceği konuları üzerinde fikirler ileri sürüldü. Katılan üyelerimizin ileri sürdüğü fikirler arasında; Mülkiyeti Derneğimize ait olacak bir gayrimenkul edinilmesi, kahvaltıların düzenli ve üyelerimizin yoğun olarak yaşadığı değişik yerlerde tekrarlanması, derneği bağışta bulunulması kaydıyla mesaj sisteminden üyelerimizin düğünlerin de duyurulması, köylülerimiz arasındaki çeşitli ihtilafların istişareler yoluyla sonlandırılması için bir “ihtiyar heyetinin” kurulması, dernek faaliyetlerine katkı ve üye aidatlarının ödenebilmesi için dernek banka hesap numarasının üyelerimize mesaj yoluyla bildirilmesi gibi konular ön plana çıkmıştır.

Kahvaltıya katılanlar arasında bulunan TBMM Çevre ve Orman Komisyonu Başkanı ve Milletvekili adayı, üyemiz Erol Kaya’nın, önümüzdeki Parlamento Seçimlerinin ülkemiz ve gelecek nesiller açısından önemini vurgulayan ve yeni Anayasa yapımı için kendilerine desteğin aynı zamanda ülkemizin geleceğine yapılacak önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan konuşmasını dinledik. Sonrasında soru cevap ve değerlendirmeler yapıldı. Toplantının bitimi üzerine, Dernek Merkezimizin önüne çıkılarak aile fotoğrafı çekildi.

Yaz dönemi faaliyetlerimiz.

Dernek Yönetim Kurulumuz zaman zaman toplanarak faaliyetler planlamakta ve bunların gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda Kahvaltımızı gerçekleştirdik. Yukarıda da ifade etmeye çalıştığım üzere verimli bir kahvaltı-toplantısı gerçekleştirdik.

Ramazan Ayı yaklaşmakta olduğundan bu ay içerisinde ve muhtemelen 24 Haziran 2015 tarihinde iftarımızı gerçekleştireceğiz. YK toplantımızda, son birkaç yıldır iftarlarımızı Anadolu Yakasında gerçekleştirdiğimizden bu yıl Avrupa yakasında yapılması görüşü ağırlık kazandı. Nasip olursa bu yıl iftarımızı Bağcılar ya da ona yakın bir İlçede gerçekleştireceğiz.

Kahvaltılı toplantılarımıza, talep olması halinde hemşehrilerimizin yaşadığı değişik muhitleri dikkate alarak devam edeceğiz.

Bu yıl nasip olursa Hanlut programımız olacak. Hemşehrilerimizin azami miktarda orada bulunabilecekleri tarihleri dikkate alarak (mevsim ve hava koşulları, çay kesim zamanları, okul ve imtihan günleri vs.) “Hanlut Buluşma Günleri” adı altında köyümüzü ziyaret etmek istiyoruz. Buluşma günlerinin 3 gün olarak planlanması, Cuma gününden başlayarak ilk iki günün akrabaların ve mahallelerin kendi aralarında sılai rahim gerçekleştirmeleri ve 3. gün ise tüm köylüler olarak toplanılması, çeşitli konuşma ve etkinliklerin yapılması ve nihayet geçmişlerimiz ruhlarına ithaf edilecek hatim ve dua merasimiyle bu etkinliklerin sonuçlandırılması planlanmaktadır.

Toplantı sırasında; mesaj sistemimizden köylü ve üyelerimizin düğünlerinin de duyurulması, bu sayede farklı şehirlerde yaşayan dostlarımızın da birbirinden haberdar olmaları, buna karşılık bu talepte bulunanların Derneğimize belli miktarda bağışta bulunmalarına yönelik teklif, Yönetim Kurulumuzca da yerinde bulunarak uyulamaya koyulmuştur.

Bu dönem Dernek Yönetim Kurulumuz öncelikli faaliyet alanını “eğitim ve öğretimin teşvik edilmesi” olarak benimsediğinden, mütevazi sayı ve imkanlarla da olsa burs vermeye başlamıştır. Tüm üye ve köylülerimizi, çocuklarını ve özellikle kabiliyetli çocukları asgari lisans eğitimine kadar, ancak günümüz şartlarında bu yeterli değil; yüksek lisans ve doktora eğitimine kadar okutmalarını istiyoruz. Bu sayede hem ailelerine, hem köyümüze hem ülkemize ve hem de insanlığa hizmet etmiş olacağız, inşallah. Hem günümüzde onlara bırakabileceğimiz Biz de bu eğitim faaliyetlerine eldeki imkânlar çerçevesinde katkı sunacağız.

Tekliflerden birisi de, Derneğe ait hesap numarasının mesaj yoluyla üyelerimize bildirilmesi ve bu yolla üyelerimizin aidatları ile bağışları bu yolla derneğe iletmesi yönünde olmuştur. Yönetim Kurulumuz bu talebi de uygun bulmuş, hesap numarasının en kısa sürede telefon mesajı yoluyla üyelerimize duyurulmasını kararlaştırmıştır.

Bundan sonraki dönemde de üye ve gönüldaşlarımızı bilgilendirmek üzere zaman zaman web sayfamızda karşınızda olacağız inşallah. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.