Of Havadis gazetesi yazarı Yüksel YAŞAR: %90 oya bu yol reva mı?

0
992

ofhavadis%90 OYA BU YOL REVA MI?

Hafta sonu Hayrat’ın eski adıyla Hanlut, yeni adıyla Dağönü yaylasında düzenlenen Dursun Güven Hoca’yı anma ve Hanlutluların buluşma etkinliğine konuk olduk.

Etkinlik öncesinde Hanlut Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanımız Av. Kemal Kaya bizleri aradı. Hem etkinliğe davet etti, hem de etkinlik öncesi Of Basınıyla bir araya gelmek istediğini belirtti. Bizde memnunluk duyacağımızı ifade ederek tekliflerine evet dedik. Of’ta aktif olarak görev yapan gazeteci arkadaşlarımızla ve dernek yöneticilerimizle akşam yemeğinde buluştuk.

Hem bizler adına, hem de onlar adına güzel ve verimli bir sohbet fırsatı yakalamış olduk. Of’umuzun dışında yaşayan ve memleketi A’dan Z’ye her şeyiyle ilgilenmeye gayret eden nice insanlarımızın olduğuna bir kez daha şahit olduk.

Bizler Of’umuzun ve bölgemizin sorunları ile avantajları hakkında kendilerine bilgiler verirken değerli başkanımız ve yöneticilerimizden de Of’un dışarıdan nasıl göründüğünü ve Of’tan neler beklediklerini öğrenme fırsatı bulduk.

Sohbetin sonunda bizleri Pazar günü düzenlenecek olan etkinliğe davet ettiler. Bizde Pazar günümüzü Hanlut’a ayırdık. Gazeteciliğin en çok sevdiğim özellikleri yeni insanlarla tanışmak ve yeni yerler keşfetmektir. Bu etkinlik sayesinde bu iki güzelliği bir arada yaşamış olduk.

Gerçekten çok güzel bir vadi var o boğazda. Çok dik değil, araç yorulmadan yatay bir çıkış yapıyorsunuz. Yükseldikçe doğayla iç içe oluyorsunuz. Dere yatağının muhteşemliği artıyor, çam ormanları sıklaşıyor, muhteşem havasıyla ciğerleriniz bayram ediyor adeta.

En büyük sorun her zaman ki gibi yol…Bölgede yapılan HES’ler yolları bozmuş. Yolun geniş olmasına rağmen çukurlarla dolu olması hızınızı engelliyor. Of’tan yaklaşık 55 km olan ve normal şartlarda bir, bir buçuk saatte alabileceğimiz yolu iki, iki buçuk saatte alabildik.

Yol güzergahında 5 tane HES gördük. HES’lere karşı olmadığımızı zaman zaman dile getirmiştik bu köşemizde. Ama HES sahiplerinin ve çalışanlarının halka karşı iyi niyetli olmadığı çok açık. Ellerinde her türlü iş makineleri olmasına rağmen kapılarının önlerinde bile derin çukurlar var.

Devlet güzel bir imkan sunmuş. Hem sizler kazanıyorsunuz hem de bizler kazanıyoruz. Biraz daha fedakarlık yapsanız da kendi sınırları içerinizdeki yolu yılda bir kez greyderle düzeltseniz eminim işleriniz bir o kadar daha bereketli olacak. Alacağınız hayır dualarla belki makineleriniz arızalanmayacak ve boşa tonlarca para harcamayacaksınız.

Elbette bu yolu HES sahiplerinin ya da çalışanlarının düzeltme zorunluluğu yok. Ama imkanları ölçüsünde katkı verebilirler. Elbette ki bu yolumuzun sorumluluğu devletimizindir, Karayollarımızındır, Büyükşehir Belediyemizindir.

Aslında Yeşilyol Projesi kapsamında belki de bu yollar yeniden yapılacak. Bizim ömrümüz görür mü bilmiyorum ama şimdiden en azından bakımları yapılsa, en azından yılda bir kez greyderle taransa, yağmur suyu kanalları açılsa, sular yolun ortasından akmasa ve düz mevkilerde birikmese asfalt yapmaya da beton dökülmeye de ihtiyaçları kalmayacak.

Törende konuşan Hüseyin Harputoğlu Hocamız da yol sorununa ayrı bir parantez açtı. Hatta işi biraz daha güzel bir noktaya taşıdı. Manşet haberimizde detayları mevcut. Doğuda PKK’nın yaptığı eylemlere atıfta bulunarak orada yol çalışmalarındaki iş makinelerini araç ve gereçleri yakan hainleri dile getirerek onlar adam olana kadar o makineleri getirin bu yolu yapın demesi güzel ve bir o kadar da anlamlıydı.

Türkiye’de Yollara, HES’lere, Köprülere, Viyadüklere, Kale Kollara, Kule Kollara, Maden aramalarına velhasıl halkın yararına olan her şeye karşı çıkan kesim aynı kesimdir. Detaylarına girmeyeceğim, neden yaptıkları da çok açık ve nettir. Sadece bunu bizler zaman geçtikten sonra anlıyoruz.

Yollar olmasa, elektrik olmasa, hastaneler olmasa, köprüler olmasa huzurumuz olmaz. Elbette eskiden hiç biri yoktu ve ihtiyaç da yoktu. Ama şimdilerde hangi birimizin elinde cep telefonu yok. Hangi birimiz internetsiz 5 dakika durabiliyor… Hangimizin altında arabası yok… Gidemediğin yer senin değildir… O nedenle yol çok, çok, çok önemli…

Trabzon Büyükşehir Belediyemiz, Hayrat Belediyemiz ve Hayrat Kaymakamlığımızın çok acilen devreye girmesi ve bu yolu en azından greyderlerle düzeltmesi gerekiyor. Yoksa sizlere %90 seviyesinde oy veren Hayratlılara teşekkürünüz bu mu?

Yüksel YAŞAR

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here