Sıla-i Rahim (Akraba İlişkileri)

1
1102

35407477 Dursun SÜLEYMANOĞLU

Sıla-i Rahim (Akraba İlişkileri)

Rahman ve Rahim olan Allah (c.c)´nin adıyla.

Allah (c.c)´a hamt, Resulü Hz. Muhammed (s.a.v)´e salât ve selam olsun. Allah´ın selamı üzerinize olsun.
Hanlut Köyü Derneğinin sitesinde sizlerle buluşmak benim için değerdir, memnuniyettir.
Değerli okuyucularım;
Bu ilk beraberliğimizde “akraba” kavramı ve “akraba ilişkileri (sıla-i rahim)” konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Sıla-i rahim ve Akraba kavramlarını sık sık duyar ve telaffuz ederiz. Din ve sosyal ilimler bu kavramlara büyük önem ve geniş yer vermiştir.
Ne Demektir Akraba?
“Akraba” aralarında soyca yakınlık olanlar, aynı soydan gelen kimseler diye tarif edilmekte.
Dinimiz İslam; akrabalık konusunda kan bağını esas almakla beraber, evlilik ve emzirmeden doğan akrabalığa da önem vermiş, bir takım dini ve hukuki sonuçlar doğuracak şekilde her üç akrabalığı da kabul etmiştir.
Akraba ilişkileri sıla-i rahim başlığı altında; ahlak, ibadet ve muamelat yönleriyle de ele alınmış, akrabaların birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları genişçe işlenmiştir.
Akrabalık bağlarının karşılıklı ziyaretleşme, haberleşme, maddi ve manevi yardımlaşma gibi çeşitli yollarla korunması ve güçlendirilmesi, köy ve memleketlerin unutulmaması üzerine önemle durulmuştur.
Devletlerin oluşumu akrabaların sosyal yapılanması sonucudur. Birçok büyük devletlerin akraba topluluğu tarafından kurulduğu tarihi bir gerçektir.
Devletler iç dinamikleri ayakta tutmak; sosyal, ekonomik, kültürel (vs.) yönleriyle daha güçlü olabilmek için “Sivil Toplum Örgütleri” diye tabir edilen çeşitli isimler adı altında ki dernek ve vakıfların kurulmasına müsaade vermiş ve teşvik etmişlerdir. Köy dernekleri ve vakıfları bu sivil toplum örgütlerinin önde gelenlerindendir.
Bizim derneğimiz de bu tür hayırlı faaliyetlerde bulunmak için kurulmuştur. Kurulduğu günden bu güne kadar çeşitli etkinlikler organize etmiş, köylülerimizin birbirleriyle olan bağlarının güçlenmesine büyük katkıda bulunmuştur. Derneğimizin kurulmasına vesile olan sayın kurucularımızı, yönetimlerde görev alan arkadaşlarımızı, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen köylülerimizi saygı ve hürmetle anıyor, teşekkürlerimi sunuyorum.
Yönetim kurulu üyemiz Sayın Kemal Kaya Beyefendinin 27.09.2011 Tarihli köşe yazısını okudum. Aydınlatıcı bilgiler sunmuş kendisini kutluyorum.
Sayın Kaya 1834 Tarihli nüfus sayımında Hanlutumuzda 50 ayrı isimlerde akraba olduğunu ve 346 erkek nüfusunun bulunduğunu belirtiyor.
Demek ki isimleri nüfus kütük kayıtlarında yazılı olan farklı isimlerdeki onlarca akraba bu gün köyümüzde yok. Bunlardan bir kısmının isimleri ırmak, su, çayır, tarlada “falancanın çayırı, filanca oğlunun tarlası, falancanın yatağı diye” kullanılmaktadır. Bu isimleri kullanan maliklere ” Nerede bu akraba? “sorusu sorulduğunda ” Dedem dahi o akrabadan hiç kimseyi bu köyde görmedi” şeklindeki cevapla karşılaşıyoruz. Bu gerçek gösteriyor ki köyümüz uzun yıllar çeşitli sebeplerle başka şehir ve köylere göç vermiştir. Hatta aynı akrabadan farklı farklı illerde, ilçelerde ve köylerde insanlarımızın bulunduğunu da biliyoruz.
Değerli Hanlut lu kardeşlerim gerek derneğimiz vasıtasıyla gerekse ferdi gayretlerimizle akrabalık ilişkilerimizi canlı tutmak zorundayız. Karşılıklı sorumluluklarımızı unutmamalıyız. Maddi ve manevi yardımlarımızı birbirimizden esirgememeliyiz, bilmeliyiz ki hısımlık bağlarımız bir şekilde birbirimizi nerdeyse tek akraba şekline getirmiştir, derneğimizin kuruluşundan bu güne aramızda ayrımcılık yok tek soy ismimiz var oda “HANLUT” söylemi bu anlayışın sonucudur. Bu güzel yaklaşıma zarar verici farklı davranışlar sergileyenler yok mu? Elbette var onları da kınıyorum, bilsinler ki birçok hanlutlu da benim gibi düşünüyor. Bu duygu ve düşüncelerle bir sonraki “Daha iyi olabilmemiz için” başlıklı yazımızda(çözüm ve önerilerinizi de bekliyorum) buluşmak dileğiyle sizleri Riyazüs salihin isimli imam Nevevi nin meşhur eserinin kırkıncı bölümündeki akrabayı gözetme ile ilgili bazı ayeti kerime ve hadis-i şerif mealleriyle baş başa bırakıyorum.

Ayetler:

Allah (c.c) buyuruyor:

“Allah´a kulluk edin. Ona hiç bir şeyi eş koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, fakirlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve ellerinizin altında bulunanlara iyilik edin. ”
(Nisa: 36)

“Allah´tan ve akrabalık bağlarını kırmaktan sakının. ”

(Nisa: 1)

Hadisler:

Peygamber (s.a.v.) buyuruyor:

“Kim Allah´a ve ahiret gününe inanıyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah´a ve ahiret gününe inanıyorsa akrabasını gözetsin. Kim de Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa ya hayır söylesin ya da sussun.”
(Buhari ve Müslim)

Ebu Hureyre (r.a.)´den rivayet edildiğine göre bir adam:

“Ya Resulellah! Benim akrabalarım var. Onları ziyaret ediyorum, onlar ise bana gelmiyorlar. Onlara iyilik ediyorum, onlar ise bana kötülük yapıyorlar. Onlara yumuşak davranıyorum, onlar ise bana kaba davranıyorlar.” dedi. Bunun üzerine de Resulellah (s.a.v.):

“Eğer dediğin gibi ise onlara kül yediriyor gibisin. Bu hal üzere devam ettiğin müddetçe Allah´ın yardımı seninledir.” buyurdu.
(Müslim)

“Kim rızkının bollaşmasını ve ömrünün uzamasını isterse sıla-i rahimde bulunsun.”

 

(Buhari ve Müslim)

“Sıla-i rahimi ( hakkıyla) yapan kişi iyiliğe misliyle mukabele eden kişi değildir. Bilakis kendisiyle ilişkiyi kestikleri zaman bile sıla-i rahimde bulunan kişidir.”

 

(Buhari)

“Rahim(akrabalık bağı) arşa tutunur, şöyle der:

” Beni koruyup gözeteni Allah koruyup gözetsin. Benimle ilgisini kesenden de Allah rahmetini kessin.”

 

(Buhari ve Müslim)

1 YORUM

  1. Sevgili yazarımız çok güzel bir köşe yazısı kaleme almış.Bütün hısım akraba eş dostların ziyaretleri yapmanın ne kadar faydalı olduğu.Greçketne hele ki günümüz teknoloji çağında artan stres monoton hayatmızın bizleri ne kadar olumsuz etkilediği ortada.Hısım akraba eş dost ilişkilerimizin geliştirilmesi bütün olumsuzluklara merhem olaçağı aşikardır.Yüce Kuran’ı Kerim kitabımızın ayetlerinde,Peygamber HZ.Muhammed(S.A.V.)’in sabit sahih hadislerinde hısım akraba ilişkilerinin önemi ve faydaları çok kez vurgulanmıştır.İnşallah bizlerde hısım akraba eş dost ilişkilerini yaşayan yaşatan kullarından oluruz.Rabbim bizleri bu uğurda yol katleden kullarından eylesin.Amin.Buradan herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here